Ważnym aspektem przy wyborze idealnego mieszkania jest okolica, w jakiej się znajduje. Preferencje rodzin z pewnością będą różnić się od oczekiwań singla lub młodej pary szukającej swojego pierwszego „M”. Na co zatem szczególną uwagę zwracają rodziny z dziećmi i jakie lokalizacje będą dla nich wyjątkowo przyjazne?


Kameralność, bezpieczeństwo i spokój to podstawa.


Z pewnością najważniejszym aspektem jest aby okolica, w której zamieszkamy była przede wszystkim bezpieczna. Wpływa to na swobodę życia wszystkich członków rodziny, a w szczególności dzieci, które same podróżują do szkoły lub bawią się na świeżym powietrzu. Można zaobserwować, że rodziny najczęściej decydują się na zakup mieszkania w kameralnych projektach z mniejszą liczbą lokali, niż w wielkoformatowych osiedlach. Zwracają również uwagę, czy osiedle jest ogrodzone i posiada ochronę, co bezsprzecznie jest dużym atutem. Istotne jest także oświetlenie rejonu po zmroku oraz obecność oznaczonych przejść dla pieszych, najlepiej z sygnalizacją świetlną.


Komfort podnosi dogodna komunikacja z miastem i bliskość szkół.


Aby okolica była uznana za atrakcyjną musi być dobrze skomunikowana. Bliskość przystanków i dogodne połączenia komunikacji miejskiej to podstawa. W przypadku kiedy osoby podróżują samochodem, znaczenie będzie miał również dobry dojazd do głównych ulic i niekorkujących się tras. Wszystkim zależy na czasie, dlatego kwestia dobrej logistyki bywa często kluczowa. Kolejny czynnik związany z komunikacją to odległość od żłobków, przedszkoli oraz szkół, do których uczęszczają dzieci.


Upragniony odpoczynek na świeżym powietrzu – przyjazna, zielona okolica.


Dla wszystkich, a w szczególności dla rodzin z dziećmi duże znaczenie ma bliskość terenów zielonych. Osiedle zlokalizowane w okolicy parków z pewnością będzie bardziej atrakcyjne, tym bardziej jeżeli na osiedlu nie ma patia lub placu zabaw. Jest to atut, który docenią również osoby uprawiające np. jogging.


Wszystko na wyciągnięcie ręki, czyli bliskość sklepów i punktów usługowych.


Codzienny komfort życia podniesie dodatkowo dostęp do sklepów, umożliwiający szybkie i wygodne zakupy, różne punkty usługowe jak fryzjer, salon piękności, czy siłownia oraz restauracje, do których można wybrać się na wspólny posiłek.


Podsumowując, lokalizacja przyjazna rodzinie to taka, w której można poczuć się przede wszystkim swobodnie i bezpiecznie, bez codziennych obaw o najmłodszych. Idealna okolica powinna być również dobrze skomunikowana, umożliwiać łatwy dostęp do zielonych terenów rekreacyjnych, gdzie można beztrosko spędzić czas na świeżym powietrzu oraz być rozwinięta pod kątem handlowo-usługowym, ułatwiając codzienne życie.